Wyszukiwanie
Wybierz kategorię
    Menu Zamknij

    Jak wybrać buty dla dzieci

    Dlaczego należy zwracać szczególną uwagę na wybór obuwia dziecięcego

    Statystyki medyczne są ostrzeżeniem. Chociaż 99% dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami, wady stóp zwiększają się wraz z wiekiem, nawet o 67% i często są spowodowane noszeniem niewłaściwego obuwia. Oczywiste jest, że wielu rodzicom nie jest łatwo rozpoznać i wybrać zdrowe buty przy zakupie. Poniższe informacje powinny pomóc w doborze odpowiedniego obuwia.

    Przyczyny deformacji:

    Deformacje stóp są spowodowane głównie noszeniem źle dopasowanego obuwia - but jest albo za krótki, za wąski lub szpiczasty, albo wręcz przeciwnie, jest za szeroki i stopa zsuwa się w kierunku palca. Negatywny wpływ na nogi ma również zbyt długie chodzenie i stanie, nadmierna masa ciała, brak ruchu oraz chodzenie boso po twardych i płaskich podłogach.

    Budowa nogi dziecka:

    Z anatomicznego i funkcjonalnego punktu widzenia stopa dziecka różni się od stopy dorosłego na wiele sposobów:

    • Rośnie bardzo szybko, zmienia długość, szerokość i proporcje. Stopa małego dziecka rośnie średnio o 15 do 18 mm rocznie, w przypadku starszych dzieci o 8 do 12 mm.
    • Kości stopy małego dziecka są długie i chrzęstne, dlatego są miękkie i mogą ulec szybkiej deformacji pod wpływem złego obuwia lub nadmiernego obciążenia.
    • Stopy dzieci mają zmniejszoną wrażliwość na ból i ucisk. Dlatego samo dziecko nie powie Ci, że but go uciska, i nie rozpozna, że ​​nosi buty, które nie pasują.
    • Na stopie najmniejszych dzieci do około 4 roku życia znajdują się poduszki tłuszczowe w łuku stopy przeplatane elastyczną i mocną tkanką, które chronią rozwijający się łuk stopy przed ewentualnym przeciążeniem. Nie ma więc potrzeby wyposażania butów dla najmniejszych dzieci w elementy wspierające podbicie.

    Charakterystyka zdrowych butów dziecięcych

    • Kształt - buty dziecięce muszą mieć obszerny okrągły nosek, który zapewnia wystarczająco dużo miejsca na palce. Im prostsza wewnętrzna krawędź buta, tym lepiej, bo kciuk jest w naturalnej pozycji i nie jest dociskany do pozostałych palców. Zwróć uwagę na szpiczasty kształt butów, który powoduje deformacje palców (skręcony kciuk, skręcony mały palec, palce młotkowate).
    • Materiał cholewki - idealny to materiał naturalny, skóra lub materiał tekstylny, który jest wystarczająco miękki, dopasowuje się do budowy anatomicznej kształt stopy, oddychający i pochłaniający wilgoć.
    • Wkładka do butów - dziecięca stopa bardzo się poci, a największym źródłem wilgoci jest podeszwa stopy. Wszystkie buty, zwłaszcza te o kroju zamkniętym, powinny zatem być wyposażone we wkładkę lub wkładkę wykonaną z materiału chłonnego (skóra, tekstylia) w wewnętrznej części stopy.
    • Bullet - stopa musi być idealnie osadzona w bucie. Nie powinno być niepożądanych ruchów bocznych piętowej części stopy. Wszystkie buty dziecięce, zwłaszcza buty o kroju zamkniętym, czy sandały z pełnym obcasem, muszą mieć odpowiednio sztywny, wysoki i długi obcas, czyli wewnętrzną część w części piętowej górnej części buta.
    • Krój cholewki - dobre trzymanie stopy w bucie zapewnia również odpowiedni krój cholewki górny. Polecamy buty sznurowane lub zapinane na sprzączkę lub rzep. W najmniejszych grupach rozmiarowych wybieraj wyłącznie botki.
    • Elastyczność - obuwie musi być najbardziej elastyczne w miejscu, w którym stopa zgina się podczas chodzenia, czyli w okolicy stawów palców stóp. Sztywne i nieugięte buty są niewygodne podczas chodzenia, zwiększają zmęczenie i zakłócają zdrowy rozwój stóp. Elastyczność zależy od rodzaju materiału cholewki, ale przede wszystkim od rodzaju, grubości i sztywności podeszwy. Im grubsza podeszwa, tym sztywniejszy but. Dlatego przy wyborze butów zalecamy przetestowanie giętkości podeszwy.
    • Właściwości tłumiące - ciągłe uderzenia o twarde powierzchnie (beton, kostka brukowa) również mają negatywny wpływ na zdrowie stóp, co z czasem może objawiać się zużyciem kości, stawów i chrząstek stawowych kończyn dolnych, czy uszkodzeniem kręgosłupa. Profilaktykę zapewniają podeszwy o dobrych właściwościach amortyzujących (styropian, guma, elastomer termoplastyczny-TPE, poliuretan-PUR), wkładki piankowe oraz anatomicznie ukształtowane wkładki wykonane z elastycznych materiałów.
    • Pięta - obcasy butów dziecięcych muszą być jak najniższe z dużą powierzchnią bieżnika, aby zachować stabilność dziecka . Buty na wysokim obcasie są zupełnie nieodpowiednie dla dzieci.
    • Waga - dziecko robi dziennie od 18 do 20 tysięcy kroków, dlatego waga butów powinna być jak najniższa.

    Siedem zasad przy wyborze odpowiednio dopasowanych butów dziecięcych


    1. Za każdym razem, gdy kupujesz buty, poproś o dokładny pomiar rozmiaru stopy dziecka.
    2. Buty muszą dobrze pasować zarówno pod względem długości, jak i szerokości. Buty dziecięce muszą być o 10 do 15 mm dłuższe niż stopa przed palcami. Mniej więcej połowa tej wolnej przestrzeni, tzw. nadmiar, służy jako rezerwa na swobodny ruch palców podczas prostowania nogi podczas chodzenia, połowa na wzrost nogi.
    3. Szerokość obuwia musi odpowiadać obwodowi stopy w stawach palców. Wąska nogawka zbyt szerokich butów wsuwa się w palec podczas chodzenia, a nacisk uszkadza palce. Wąski but ogranicza krążenie krwi i deformuje przednie kończyny.
    4. Przy zakupie dziecko powinno przymierzyć buty. Zmierz wymiary stojąc i zawsze obiema stopami. Rozmiar buta dobieramy do dłuższej i szerszej stopy.
    5. Nie należy przymierzać butów bez uprzedniego zmierzenia stopy, czyli tylko w sposób klasyczny - naciskając palcem na czubek buta. Dzieci często odruchowo podkręcają paluszki, a kupowane buciki są wtedy krótkie. Jak już wspomniano – dzieci mają obniżony próg wrażliwości na nacisk i ból, w związku z czym nie mogą potwierdzić, że ich buty nie pasują.
    6. Dziecko powinno przymierzyć całą parę butów i chodzić w nich. Monitorujemy, czy buty nie zsuwają się z pięty.
    7. Nigdy nie kieruj się mottem „Z czasem to ustąpi!”

    Dbaj o zdrowy rozwój stóp dzieci

    • Opieka musi zaczynać się od noworodków. Unikaj np. obcisłych pończoch, które ograniczają ruchomość nóg i mogą powodować deformacje.
    • Dla zdrowego rozwoju stopa dziecka potrzebuje pełnej swobody ruchów i możliwości ćwiczenia mięśni nóg. Chodzenie i bieganie boso po naturalnych powierzchniach (piasek, trawa, ściółka leśna itp.) jest zatem mile widziane.
    • Kupuj nowe buty na czas, w zależności od tempa wzrostu stóp dziecka. Im mniejsze dziecko, tym więcej par butów potrzebuje rocznie.
    • Buty nigdy nie ulegają długości. Naturalny materiał cholewki może się tylko poluzować na szerokość.
    • Ważne jest, aby dziecko nosiło buty zgodnie z ich przeznaczeniem. Obuwie gumowo-tekstylne lub całkowicie gumowe zasadniczo nie nadaje się do noszenia przez cały dzień.
    • Nie kupuj tanich butów na targowiskach i giełdach. Nie pozwalaj dzieciom nosić butów odziedziczonych po starszym rodzeństwie. Niskiej jakości materiały lub zużyte buty zdecydowanie nie są dobre dla dziecka.
    • Regularnie kontroluj zużycie obuwia, które często wskazuje na początki deformacji.
    • Nie lekceważ zmiany butów. Odpowiednie są sandały z profilowaną wkładką, w których stopa dziecka się nie poci, a łuk stopy nie jest nadwyrężony.
    • Ważna jest regularna higiena i noszenie bawełnianych skarpet lub rajstop.
    • Obuwie to nie tylko modny dodatek, ale przede wszystkim element wspierający i stabilizujący zdrowy rozwój stóp dzieci.

    Użyte materiały Czeskiego Stowarzyszenia Obuwia i Skóry oraz RNDr. Pavly Šťastné, Ph.D.